Повишаване ефективността на минохвъргачната артилерия чрез използване на системи за насочване и управление при мините
1. Област на висшето образование: 5. Технически науки
2. Професионално направление: 5.1 Машинно инженерство
3. Докторска програма: Динамика, балистика и управление на полета на летателните апарати
4. Форма на обучение: редовна форма (офицер или гражданин извън системата на МО, СППМО и БА)
5. Заявител: Институт по отбрана „Професор Цветан Лазаров”
6. Първично звено: отдел „Въоръжение и боеприпаси”
7. Приемащо структурно звено: дирекция „Развитие на ВТТИМ”
8. Актуалност и дисертабилност на предлагания проблем:
Съвременният свят се характеризира с кардинални промени в геополитическото разпределение на зоните на влияние от световните икономически и военни сили. Съществуващите въоръжени конфликти и потенциални заплахи имат предимно локален характер, със силно влияние върху международните отношения. Военната сила запазва своята роля за постигате на политически цели и интереси.
Водещи сили (САЩ, Англия, Франция, Италия, Израел, Русия и др.) отделят особено внимание за разработване на високоточни средства за поразяване.
Част от тях е минохвъргачната артилерия, изстрелваща управляеми мини, чиято точност води до качествена промяна на нейните възможности по предназначение - унищожаване не само на групови, но и на единични подвижни или неподвижни цели. Голямата скорострелност и мобилност на изстрелващата система, съчетани със значителната поразяващата способност на мината, превръщат минохвъргачките в мощно и предпочитано средство в условия, където оръдейните системи не са ефективни.
На сегашният етап в Българската армия се използват 82-mm и 122-mm минохвъргачки, чието предназначение е поразяване на площна цел.
Основният показател, определящ тяхната ефективност, е „групираност“ на стрелбата, който се характеризира със средните отклонения в дълбочина (ВД), направление (ВС) и височина (ВВ) спрямо далечината на стрелбата (Х). Числените характеристики, за наличните в Българската армия минохвъргачни системи, са от порядъка на:
-
Групираност по далечина - Bд/Xmax ≈ 1/183;
-
Групираност по направление – Bc≈ 9,m;
-
Групираност по височина – Bb≈9,m.
За сравнение групираността по далечина, при съвременните артилерийски системи, може да достигне съотношението Bд/Xmax ≈ 1/300, което показва значителното „разсейване“ при мините.
Характерен недостатък на минохвъргачния огън е необходимостта от провеждане „престрелка“, водеща до неоправдан разход на боеприпаси.
От тази гледна точка е приоритетно да се търсят решения за подобряване на показателя „точност“ на стрелбата чрез използване на системи за управление и насочване на минохвъргачните мини.
Това е от съществено значение и при водене на ефективна борба срещу тероризма, използващ методи и средства в урбанизирани райони и среда от цивилно население. Възможността за водене на точен огън е предпоставка за намаляване на риска от невинни жертви, както и занижаване броя на боеприпасите, необходими за поразяване на единична цел.
В световен мащаб основен проблем при разработването на управляеми минохвъргачни мини е тяхната ефективност – съотношение между себестойност и постигната точност.
Въоръжените сили на Република България не разполагат с управляеми минохвъргачни минии в тази област не са провеждани систематизирани теоретични изследвания. От друга страна, военно-промишленият комплекс и цивилният сектор на икономиката разполагат с възможности за реализиране на научно обосновани разработки.
Предвид изложеното, предлаганата тема е актуална.
Темата е дисертабилна, като може да обхване следните етапи:
1. Систематичен обзор на световните достижения в областта на управляеми минохвъргачни мини;
2. Анализ на възможни технологични решения, като предпоставка за реализиране на подходяща система за насочване на мината;
3. Конструктивни възможности за балистично управление на мината по траекторията на нейния полет;
4. Теоретични изследвания, доказващи възможност за комплектоване на необходимите компоненти в готов продукт и неговото изстрелване от минохвъргачки на въоръжение в Българската армия.
5. Модел (вариантно решение) на ефективен примерен образец.