Модели на информациони процеси при управление на кризи
1. Област на висшето образование: 5. Технически науки
2. Професионално направление: 5.2 Електротехника, електроника и автоматика
3. Докторска програма: Автоматизирани системи за обработка на информация и управление
4. Форма на обучение: задочна форма (офицер, цивилен служител или гражданин извън системата на МО, СППМО и БА)
5. Заявител: Институт по отбрана „Професор Цветан Лазаров”
6. Първично звено: отдел „Системи за командване, управление, навигация, сензори, наблюдение и радиоелектронна борба”
7. Приемащо структурно звено: дирекция „Развитие на системите C4I”
8. Актуалност и дисертабилност на предлагания научен проблем:
Специализираните информационни системи като информационен продукт са съществен инструмент в помощ на командно-управленския състав в процеса на управление на кризи от различен характер. Разглеждайки подобна информационна система в същността и на продукт от разработката на програмно осигуряване, могат да се диференцират няколко независими подхода за реализация. Независимо от спецификата на един изследван подход за реализация, несъмнено би трябвало да са налични компонени като географска информационна система (ГИС), система за провеждане на симулации, специализиран изчислителен модул.
ГИС предлагат решения по съхранение, обработка, анализ и представяне на гео-пространствени данни. По отношение на управлението при кризисни ситуации, ГИС намира приложение за планиране и симулации на сили и операции във ведомствата, участващи в защитата на населението при бедствия, аварии и катастрофи. В сферата на сигурността и отбраната ГИС са основен софтуерен модул, върху който са изградени съществуващите C4I системи. Системите за провеждане на симулации са в основата на логистично планиране и създаване на времеви графици, както и специализираните изчислителни модули за покриване на широк кръг задачи, от първична обработка на сензорни данни до балистични анализи.
Актуалността на изследването се определя от това, че в структурите на БА и във ведомствата, имащи отношение към управление в кризисни ситуации са намират на въоръжение и в експлоатация специализирани информационни модули изпълняващи сходни или припокриващи се функции и не винаги работейки в синхрон.
Дисертабилността на изследването се определя от необходимостта за създаване на класификация на класовете от задачи пред „Специализирани информационни системи в процеса на управление на кризи“, избор на основна софтуерна платформа, изследване на методи за информационно взаимодействие и създаване на методика за функционални изпитания и доказване на работоспособност на специализирани софтуерни продукти.
Цел на изследването е да се предложи класификация и методика за избор на основна софтуерна платформа на специализирана информационна система, с надеждно приложение за целите на управление при кризи.
Очаквани резултати:
-
Да се предложи класификация на класовете от задачи, решавани с специализирана информационна система за управление при кризи;
-
Да се предложи методика за функционални изпитания и избор на специализирани софтуерни продукти от състава на „Специализирана информационна система в процеса на управление на кризи“;
-
Да се направи оцени риска от прилагане на изследваните специализирани софтуерни продукти за нуждите управление при кризи.
Резултатите от изследването ще могат да се прилагат при изграждане на архитектура на съставни информационни системи с различни компоненти, които да се приемат на въоръжение и експлоатация в структурите на БА и ведомствата с отговорност по управление в кризисни ситуации.